Drakiáda

DRAKIÁDA VE ŠD

fotky z drakiády zde: drakiáda ve ŠD

Připomeňme si něco málo z historie:

První zmínky o pouštění draků pocházejí z Číny ze 4. století před n.l. a podle legend bývaly z počátku používány jako spojení mezi bohy a lidmi, někde měli draci zahánět blížící se bouře anebo zastrašit nepřítele. Lidé kdysi věřili, že draci jsou jejich spojením s nebesy a bohy. Létající předměty chránily své tvůrce před zlými duchy a přinášely jim dobré zdraví i úrodu.

Papíroví draci v historii ale plnili i ryze praktické funkce. Obyvatelé Malajsie využívali draky k rybolovu, v Indonésii je vypouštějí nad rýžová pole a draci tak plní stejný úkol jako strašáci v českých polích. V devatenáctém století se draci používali různě. Benjamin Franklin používal draky k pokusům s elektřinou a o něco později byli draci využíváni meteorology k pozorování počasí ve velkých výškách. V našich končinách patří pouštění papírových draků již mnoho let mezi velmi oblíbené zábavy malých i velkých. Draků existují různé tvary a typy, odlišné velikostí, názvem, způsobem výroby a použitým materiálem.

V dnešní době rozlišujeme draky hlavně podle tvaru na plošné a krabicové a podle využití na rekreační a závodní. Ty závodní pak dále na draky akrobatické a bojové. V roce 1919 bylo německými příznivci puštěna sestava osmi propojených draků, kteří vystoupali do závratné výšky 9740 m.


Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet


Jelikož nám počasí nepřálo, museli jsme letošní drakiádu uspořádat v prostorách školy a družinových hernách, ale ani toto nám náladu nezkazilo. Využili jsme čas ke skládání dračích puzzlí, povídali jsme si o historii dračího létání, vyráběli papírové draky, naučili se říkánku”Udělej mně táto, udělej mně draka”. Na závěr jsme si přečetli pohádku ”O drakovi, který měl rád brambory” a menší děti si k pohádce vymalovaly omalovánku. Soutěžní puzzliáda byla odměněna drobnými sladkostmi. I tento deštivý den si děti ve ŠD náležitě užily.


Za tým vychovatelek zapsala vedoucí ŠD A. Slonková